Szczawnica

Szczawnica i okolice

Szczawnica od lat znana jest kuracjuszom jeżdżącym „do wód" oraz turystom spływającym Dunajcem - tutaj kończy się trasa spływu tratwami flisackimi. Uzdrowisko leży w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, u stóp Pienin, w otoczeniu gór i lasów.

Królowa polskich wód
Uzdrowisko Szczawnica położone jest w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski w dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy pasmem Radziejowej a Małymi Pieninami, na wysokości 440 - 560 m.n.p.m. Od lat przyjeżdzający tutaj turyści zachwycają się niezwykłym pięknem tego miejsca i cieszą panujacą tu atmosferą i serdecznoscią mieszkanców. Liczni kuracjusze korzystają z właściwości unikatowych, na światową skalę, źródel wód mineralnych, którymi są szczawy bogate w sole mineralne i liczne mikroelementy. Dzieki nim uzdrowisko specjalizuje sie w leczeniu chorób dróg oddechowych, schorzeń alergicznych oraz schorzeń układu ruchu.
Znaczącym elementem Szczawnicy jest dopasowana do jego krajobrazu architektura. Drewniane balkoniki, ganki, werandy czy rzeźbione obramienia okien to typowe elementy polskiej architektury uzdrowiskowej. Willa Kliger jest zabytkowym budynkiem, który wpisuje się w klimat XIX w. uzdrowiska.
Wycieczki górskie
Szczawnica to prawdziwy raj dla miłosników górskich wycieczek i bliskiego kontaktu z naturą. Tutaj zaczynają sie liczne szlaki piesze, rowerowe i konne, prowadzące na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do rezerwatu Białej Wody, który obfituje w malownicze skałki i progi skalne, które tworzą liczne przełomy i wodospady. Dla pasjonatów konnych przejażdżek stadnina oferuje konne rajdy i wycieczki, w czasie których można podziwiać piekno rezerwatu przyrody.
Spływy Dunajcem
Główną atrakcją turystyczną okolic Szczawnicy jest spływ Przełomem Dunajca na tradycyjnych drewnianych tratwach w towarzystwie ubranych w regionalne stroje Flisaków. Trasa rozpoczynająca się w Sromowcach Wyżnych, a kończaca w Szczawnicy znana jest już od poczatku XIX wieku. Przełom pieniński uznawany jest za jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Dunajec, głęboko wciśnięty między wapienne skały tworzy tu liczne pętle i gwałtowne zakręty. Widoki z tratwy na dochodzące do 500 m wysokości skalne ściany i otaczające rzekę gęste lasy dostarczają niezapomnianych przeżyc.
Kuchnia
Charakterystyczna pienińska kuchnia ma swoje korzenie w tradycji kuchni wiejskiej, opartej na ziemniakach, kapuscie, baraninie, jagniecinie i na najwiekszym tutejszym zasobie - mlekach i serach owczych. Charakterystyczne potrawy regionalne oparte na starodawnych recepturach można spożywac w licznych karczmach i restauracjach na terenie Szczawnicy. Bogactwo smaków i aromatów, oraz naturalne tradycyjne składniki potraw sprawiają, ze każdy, nawet najbardziej wybredny smakosz, znajdzie coś dla siebie.
Kultura
Szczawnica wraz z okolicznymi miejscowościami posiada także bogatą ofertę dla tych, którzy poszukują atrakcji kulturalnych oraz artystycznych doznań. Urokliwe drewniane cerkwie oraz odnowione lub zachowane w doskonałym stanie oryginalne budynki uzdrowiskowe z początku XIX wieku to tylko niektóre atrakcje, które warto zobaczyć w Szczawnicy. Zbiory Muzeum Pieninskiego, Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy oraz ekspozycje Galerii w Pijalni Wód Mineralnych zaspokoją wymagania najbardziej wybrednych pasjonatów regionalnej sztuki i lokalnej kultury. Niewątpliwym atutem regionu sa również Zamki w Niedzicy i Czorsztynie których malownicze położenie i związane z nimi legendy zachwycają po dziś dzień.
Wyciąg na Palenicę
Wielką popularnością cieszy się kolejka krzesełkowa, prowadząca na Palenicę, skąd rozpościera sie widok na wspaniałą panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Obok, na sąsiedniej Szafranówce zbudowano, czynną w lecie, 700 metrową rynnę grawitacyjną, atrakcyjną zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Promenada Spacerowa
Niewątpliwą atrakcją Szczawnicy jest realizowana w ostatnich latach najdłuższa w Polsce promenada spacerowa wzdłuż prawego brzegu potoku Grajcarek z malowniczymi kładkami łączącymi obydwa brzegi rzeki. Promenada znajduje się jedynie 200m metrów od Willi Kliger i jest idelanym miejscem do spacerów oraz odpoczynku nad wodą.
Willa Kliger została wybudowana w 1936 roku przez Dawida Kligera. Podobnie jak większość uzdrowiskowych budynków w Szczawnicy została utrzymana w architekturze szwajcarsko-tyrolskiej. Po II Wojnie Światowej willa została sprzedana i zaadoptowana jako dom jednorodzinny. Obecnie wynajmowane jest nawyższe, II piętro jako apartament oraz parter do celów usługowych.
Historia Szczawnicy
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z początku XVI wieku. Do końca XVIII wieku Szczawnica była jednak częścią Starostwa Czorsztyńskiego. W 1839 roku Józef Stefan Szalay przejął zarząd nad dobrami w Szczawnicy i od tego czasu datuje się rozwój zdrojowiska. Dynamiczny rozwój Szczawnicy przypada na połowę XIX wieku. W roku 1857 przyjechał do Szczawnicy Józef Dietl - lekarz i propagator polskich uzdrowisk który nakreslił kierunki rozwoju szczawnickiego zdrojowiska. Powstają wówczas nowe domy zdrojowe oraz pensjonaty. W 1909 roku Szczawnica przechodzi w ręce Adama Stadnickiego z Nawojowej. Jego działania, mimo że przypadły na trudny gospodarczo okres Wojen Światowych, doprowadziły do dalszego rozwoju Szczawnicy. Wybuch II wojny Swiatowej wstrzymał rozwój kurortu a w 1948 roku wladze PRL upanstwowiły uzdrowisko. W roku 2005 rząd polski zwrócił Uzdrowisko w Szczawnicy potomkom przedwojennych wlaścicieli. Od tego momentu rozpoczął się proces systematycznego przywracania kurortowi dawnej świetności.